Patrzeć szerzej - słów kilka o osobach nietypowych - Czy diagnoza dysleksji ma termin ważności?!

Łukasz Wojtacha

25 sierpnia 2024

Dysleksja może nadal stanowić problem dla osób po zakończeniu edukacji formalnej i rozpoczęciu pracy. Osoby z dysleksją mogą nadal mieć trudności z czytaniem, pisaniem i ortografią, a także z zapamiętywaniem instrukcji, adresów lub terminów spotkań. Mogą mieć również trudności z takimi zadaniami jak kopiowanie informacji lub ich dokładne zapisywanie, wyszukiwanie plików lub porządkowanie ich w odpowiedniej kolejności, czytanie map lub rozróżnianie lewej i prawej strony. Ponadto, ponieważ osoby z dysleksją zazwyczaj potrzebują więcej czasu na przetwarzanie informacji, mogą czuć się przytłoczone napływającymi informacjami, zarówno pisanymi, jak i mówionymi. Może to powodować problemy z przyswajaniem długich raportów lub uczestniczeniem w długich dyskusjach. Osoby te mogą mieć również trudności z jasnym i zwięzłym przekazywaniem informacji innym w mowie lub piśmie. Pomimo tego, iż taka osoba wie co chce powiedzieć jednak może być zagubiona, zwłaszcza jeśli pracuje pod presją określonego terminu.

 

Trudności dyslektyczne można jednak łagodzić, zarządzać nimi i uwzględniać je w miejscu pracy. Pierwszym istotnym krokiem jest uznanie ich za fakt. W praktyce często pozostają one nierozpoznane, ponieważ dysleksja jest nadal postrzegana głównie jako trudność w czytaniu. Wiele osób dorosłych z dysleksją, dzięki połączeniu wsparcia ze strony rodziny i szkoły oraz własnej determinacji, nauczyło się czytać całkiem dobrze, ale nadal ma problemy w pokrewnych obszarach językowych, takich jak pisanie, pamięć i umiejętności organizacyjne.

 

Kiedy uczeń rozpoczyna pracę w szkole, warto, by jego wychowawca i/lub dyrektor szkoły poświęcił czas na udzielenie uczniowi z dysleksją pomocy w określeniu jego mocnych stron, które w przyszłości będzie mógł świadomie wykorzystać w pracy zawodowej oraz w zidentyfikowaniu cech szczególnych, które mogą powodować trudności.

 

Wiele trudności związanych z dysleksją ma charakter kontekstowy, stąd kontekst pracy ma kluczowe znaczenie. Trudności mogą się różnić w zależności od miejsca pracy. Ważne jest aby wziąć pod uwagę wymagania związane z pracą i trudności doświadczane przez daną osobę oraz spróbować dopasować te dwa czynniki. W ostatecznym rozrachunku monitorowanie i " diagnozowanie problemów" może być bardziej skuteczne niż ciągłe intensywne wsparcie.

 

Na przykład, przed złożeniem podania o pracę, dana osoba powinna dowiedzieć się, jakie umiejętności czytania i pisania będą wymagane i jak chętnie pracodawca będzie wspierał pracownika z dysleksją. Można także zasięgnąć informacji na temat stopnia zrozumienia przez pracodawcę konsekwencji dysleksji dla danej osoby.

 

Jest niezwykle istotne aby zarówno pracodawcy jak i pracownicy jako osoby z dysleksją byli świadomi jakie formy wsparcia mogą pracodawcy zaoferować, z których to pracownicy z dysleksją będą mogli korzystać w celu usprawnienia swojego funkcjonowania. Wśród różnorodnych form wsparcia wyróżnić można między innymi:

 

 

1.      Zorganizowane wsparcie w celu poprawy umiejętności czytania i pisania, np. czytania ze zrozumieniem, planowania i organizacji pracy pisemnej.

2.      Zorganizowane wsparcie, które pomoże zrekompensować specyficzne trudności, takie jak słaba pamięć, umiejętności organizacyjne, umiejętność układania sekwencji i koordynacja ręka-oko.

3.     Ustrukturyzowane, wielozmysłowe nauczanie podczas szkolenia przed zatrudnieniem lub w miejscu pracy.

4.      Trening relaksacyjny, który pomoże podejść do trudnych zadań w spokojny sposób, zwiększając tym samym efektywność pracownika z dysleksją.

5.      Trening asertywności w celu rozwijania pewności siebie i umożliwienia szukania wsparcia u pracodawcy i współpracowników w razie potrzeby. Wsparcie powinno również koncentrować się na rozwoju poczucia własnej wartości i pewności siebie w miejscu pracy.

 

Dzięki odpowiedniemu wsparciu dorosła osoba z dysleksją może zwiększyć pewność siebie i ostatecznie samodzielnie radzić sobie z dysleksją. Miejmy nadzieję, że zdolności i talenty, które wcześniej były ukryte pod wpływem trudności związanych z dysleksją, będą miały szansę się ujawnić.

 

Wiele osób z dysleksją wyróżnia się na przykład w myśleniu lateralnym lub holistycznym; mogą one być kreatywne i innowacyjne, a także świadome powiązań i skojarzeń, które mogą umknąć osobom myślącym bardziej linearnie lub analitycznie; często mają one dobre zdolności wizualizacji, doskonałe umiejętności praktyczne i niewyuczone, intuicyjne zrozumienie funkcjonowania systemów.   

 

Wzbogacony wkład pracownika z dysleksją w miejsce pracy zwykle prowadzi do poprawy jego relacji ze współpracownikami. Może to również zwiększyć jego szanse na awans i uczynić go bardziej wartościowym zasobem/pracownikiem dla pracodawcy. W konsekwencji osoby takie mogą zacząć samodzielnie radzić sobie z trudnościami związanymi z dysleksją w miejscu pracy.

 

Osoba dorosła z dysleksją może doświadczać trudności w miejscu pracy, które spowodowane są słabą pamięcią krótkotrwałą. Mogą one obejmować m.in.:

 

- robienie notatek podczas spotkań

- śledzenie dyskusji

- wykonywanie instrukcji ustnych

- odbieranie wiadomości telefonicznych

 

Istnieje wiele sposobów samodzielnego radzenia sobie z trudnościami z pamięcią krótkotrwałą, które przy regularnym stosowaniu mogą w znacznym stopniu usprawnić efektywność pracy osoby z dysleksją. Należą do nich m. in.:

 

- dzielenie liczb i słów na części

- czytanie zdania powoli i dokładnie

- próbowanie zidentyfikowania głównego tematu każdego czytanego akapitu

- poproszenie o powtórzenie lub pisemne uzupełnienie instrukcji

- proszenie o instrukcje w formie wizualnej, np. schematów blokowych

- stosowanie ustalonych formatów dla wiadomości telefonicznych

- używanie symboli wizualnych, map myśli lub obrazów jako wskazówek i przypomnień

- nagrywanie na taśmę instrukcji / wykładów / spotkań

- robienie regularnych przerw na odpoczynek

- wykonywanie ćwiczeń relaksacyjnych

- używanie kolorowych zakreślaczy do zapisywania ważnych informacji lub notowania terminów

- wykorzystywanie technologii do pomocy w planowaniu, organizowaniu i pisaniu zadań

 

Osoba z dysleksją może również mieć trudności w miejscu pracy, które są spowodowane niewłaściwym porządkowaniem i organizacją. Mogą one obejmować:

 

- segregowanie dokumentów / wyszukiwanie plików

- przestrzeganie procedur pracy

- pisanie listów i notatek

- konstruowanie raportów

- jasne przedstawianie pomysłów w rozmowach ustnych / prezentacjach

- wykonywanie zadań w skuteczny, logiczny sposób

- radzenie sobie z różnorodnym obciążeniem pracą

- mylenie się co do czasu i miejsca spotkań

- spóźnianie się na umówione spotkania

- nieumiejętność ustalania priorytetów / niedotrzymywanie terminów- nieposiadanie właściwych   dokumentów

 

Również i w tym przypadku osoba z dysleksją może samodzielne usprawnić swoje funkcjonowanie wynikające z wyżej opisanych trudności wynikających z nieprawidłowego układania sekwencji i struktury poprzez:

 

- czytanie słów i zdań kawałek po kawałku

- przeglądanie tekstu w celu uzyskania ogólnego obrazu przed czytaniem szczegółowym

- używanie kart z alfabetem

- kodowanie kolumn i rzędów cyfr za pomocą kolorów

- kodowanie kolorami instrukcji / protokołów

- oznaczanie kolorystyczne teczek i segregatorów, np. czerwony kolor

  oznacza pilną pracę

- wyraźne oznakowanie akt i segregatorów- utrzymywanie porządku w miejscu pracy

- planowanie dziennych, tygodniowych i miesięcznych list działań

- trzymanie kalendarza w zasięgu wzroku

- zostawianie sobie czasu na nagłe wypadki / niespodziewane zadania

- przeglądanie na początku każdego dnia planu działania na dany dzień

-  sprawdzanie na koniec każdego dnia, co zostało / nie zostało zrobione

- wcześniejsze planowanie zadań i raportów

- wstępne planowanie wystąpień ustnych / prezentacji

- wstępne planowanie zadań i dzielenie ich na części / etapy

- pracowanie krok po kroku

 

Jeszcze innej natury trudności w miejscu pracy osoby z dysleksją mogą być spowodowane problemami percepcyjnymi i motorycznymi. Mogą one tyczyć się:

 

- korzystania z maszyn takich jak kserokopiarki, faksy

- wprowadzania danych do komputera / kalkulatora

- kopiowania danych liczbowych prawidłowo i we właściwych kolumnach

- zapamiętywania, gdzie co zostało odłożone

- przyjmowania wiadomości

- używania pieczątki z datą/datownika

- utrzymywania porządku w dokumentach

- noszenia tacek, np. z kubkami do kawy

 

Sposobów samodzielnego radzenia sobie z trudnościami wynikającymi z problemów percepcyjnych i ruchowychjest wiele. Warto aby osoba z dysleksją zapoznała się z nimi i stosowała te metody, które w największym stopniu podniosą i usprawnią jej funkcjonowanie w tym obszarze. Można tu wymienić m. in.:

 

- używanie linijki w celu utrzymania porządku na stronie

- kserowanie tekstu na kolorowym papierze

- zaznaczanie kolorem układu tabel z liczbami

- systematyczne przeglądanie każdej części wykresów, diagramów, tabel z liczbami

- trzymanie przy urządzeniu instrukcji obsługi faksu itp.

- używanie ergonomicznej klawiatury

- używanie skrótów klawiaturowych / spowolnienie działania myszy

- planowanie dziennego, tygodniowego i miesięcznego harmonogramu pracy

- dokładne planowanie przed wyjazdem do nowego miejsca

- korzystanie z map odwróconych do góry nogami

- notowanie tras, np. do punktu ksero

- poproszenie o ciche miejsce do pracy

- używanie klawiatury zamiast pisania odręcznego

 

Osoby z dysleksją są coraz częściej zachęcane do postrzegania swojej odmienności w pozytywnym świetle. Jednak wiele z nich odczuwa negatywne skutki swoich trudności pod względem emocjonalnym. Wielu z nich czuje się zakłopotanych i zawstydzonych z powodu swojej dysleksji. Wielu osobom brakuje pewności siebie i cierpią z powodu niskiej samooceny. Często mogą doświadczać frustracji, złości, niepokoju i/lub strachu.

 

Jednak uznanie, zrozumienie i odpowiednie wsparcie ze strony pracodawcy może przynieść im ulgę, determinację i nadzieję.

 

Źródło: https://www.sess.ie/dyslexia-section/dyslexia-workplace

(tłumaczenie własne)

Pozostań w kontakcie

 

Nie przegap najnowszych aktualizacji, artykułów. Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać wartościowe treści bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej.

Subskrybuj newsletter

Since 2008