Odpowiednia ilość stresu może być motywująca i poprawiać naszą zdolność do skupienia oraz zaangażowania. Jednakże, gdy jesteśmy stale narażeni na długotrwały stres, zaczynamy odczuwać go jako coś, co nas przytłacza i odbieramy jako realne zagrożenie.
Jeżeli doświadczamy trwałego naprężenia mięśni, trudności z zasypianiem lub wielokrotnym budzeniem się w nocy z uczuciem wewnętrznego niepokoju, to najprawdopodobniej mierzymy się z zaburzeniami snu. Zdarza się wówczas, iż mimo wielogodzinnego snu, nadal odczuwamy ciągłe zmęczenie i nie jesteśmy
"Ból; ciemność; totalna pustka; czuję się jak w gęstej mgle, przez którą nic nie może się przebić; nikt i nic nie może mi pomóc, a ja wszystkim zawadzam; nie chcę nic robić ani nikogo widzieć; nigdy nie będzie dobrze; zwykłe czynności stają się dla mnie ogromnym wyzwaniem...
Pod wpływem długotrwałego stresu i emocjonalnego napięcia, układ nerwowy staje się niestabilny, co prowadzi do utraty kontroli nad naszymi reakcjami i zachowaniem. To z kolei wywołuje frustrację, obniżoną samoocenę oraz niepokój związany z trudnościami w radzeniu sobie z życiem i lękiem przed przyszłością.
Samotność często wynika z lęku przed potencjalnym zranieniem oraz z trudności w nawiązywaniu zaufania – zarówno do siebie jak i do innych ludzi. Wówczas to pojawiają się pytania typu: "Czy zasługuję na miłość?", "Czy jestem wart/a miłości?". Towarzyszy temu często nieśmiałość, niska samoocena i tendencja do wycofania się z życia społecznego.
PTSD (Zespół Stresu Pourazowego) i cPTSD (Złożony Zespół Stresu Pourazowego) to dwa rodzaje zaburzeń psychicznych, które mogą wystąpić u osób doświadczających traumatycznych wydarzeń.
Uzależnienia to rozmaite wzorce zachowań, które prowadzą do przewlekłego nawyku korzystania z substancji lub powielania zachowań, mimo negatywnych konsekwencji dla zdrowia, relacji i życia codziennego. Jednym z obecnie rozwijających się niebezpiecznych rodzajów uzależnień, na które są szczególnie eksponowane już od najmłodszych lat dzieci jest tzw. FOMO (Fear of Missing Out - strach przed tym, że coś nas omija).