Odpowiednia ilość stresu może być motywująca i poprawiać naszą zdolność do skupienia oraz zaangażowania. Jednakże, gdy jesteśmy stale narażeni na długotrwały stres, zaczynamy odczuwać go jako coś, co nas przytłacza i odbieramy jako realne zagrożenie. Skuteczne radzenie sobie ze stresem polega przede wszystkim na utrzymywaniu wewnętrznej siły i emocjonalnej stabilności.
To świadome zarządzanie naszymi stanami emocjonalnymi ma wpływ na poczucie spokoju, równowagi, a co za tym idzie, na naszą zdolność do skupienia i efektywności. Kiedy nieuporządkowane emocje pozostają przez nas niezrozumiane i "nieokiełznane", odbierają nam część życiowej energii, prowadząc do utraty koncentracji, rozdrażnienia, wybuchów gniewu oraz wszechogarniającego nas lęku.
Mogą one również nasilać uczucie tzw. niskiej samooceny, przypominać o przeżytej traumie oraz innych negatywnych doświadczeniach z przeszłości.
Dlatego terapia stresu i rozwijanie odporności na niego to proces obejmujący pracę nad rozumieniem i regulowaniem naszych stanów emocjonalnych oraz identyfikację ukrytych wzorców myślowych tkwiących w naszej podświadomości.