Patrzeć szerzej
słów kilka o osobach nietypowych 
„Jestem dyslektykiem, a ty jaką masz super moc?”

Łukasz Wojtacha

24 sierpnia 2024

Dzisiaj kolejna dawka inspiracji (i mam nadzieję wiedzy) z serii „Patrzeć szerzej…”. Dotychczasowy model diagnozowania deficytów związanych z dysleksją powodował u nauczycieli, pedagogów i w konsekwencji w samych uczniach nadmierne skupianie się na brakach, na tym co nietypowe i „odstające od standardu ogółu”. W dotychczasowych wpisach: „Czy dysleksja to tylko problemy z czytaniem?” oraz „Zdolny, ale leń!”; wykazałem, że osoby dyslektyczne posiadają nietypowe dla ogółu populacji sposoby (kanały) postrzegania rzeczywistości i sposoby rozwiązywania w szczególności złożonych problemów. Jest to ich największy dar związany z dysleksją i na wynikającej z niego „super mocy” chciałbym się dzisiaj skupić.

 

Kto czytał już wcześniejsze wpisy z serii „Patrzeć szerzej…” ten już wie (a kto jeszcze nie miał okazji przeczytać niech to uczyni!), że jestem prawdziwym fanem definicji. Tym razem również odniosę się do niedawno dodanej, do jednego z najbardziej rozpoznawanych słowników anglojęzycznych – Dictionary.com – definicji związanej z dysleksją – dyslexic thinking (dyslektyczne myślenie – tłum. własne):

 

Umiejętności Myślenia Dyslektycznego

 

„dyslektyczne myślenie – podejście związanie z rozwiązywaniem problemów, oceną informacji i uczeniem się, często stosowane przez osoby z dysleksją, które obejmuje rozpoznawanie schematów (wzorów), rozumowanie przestrzenne, myślenie analityczne i komunikację interpersonalną” 

 

Analizując unikalną specyfikę funkcjonowania oraz postrzegania świata i wchodzenia z nim w interakcje przez osoby z dysleksją, specjaliści obszarze psychologii i psychometrii z organizacji non-profit Made By Dyslexia wraz ze specjalistami z firmy audytorsko-doradczej EY (dawniej Ernst & Young) przeanalizowali ponad 1000 wywiadów, aby określić kluczowe umiejętności osób z dysleksją. W wyniku powyższej pracy powstał raport „The Value of Dyslexia” („Wartość dysleksji” – tłum. własne). Stwierdzono w nim, że osoby z dysleksją posiadają unikalny zestaw umiejętności tzw. „Umiejętności Myślenia”, którymi dyslektycy wyróżniają się na tle reszty populacji.

 

Umiejętności Myślenia Dyslektycznego zostały podzielone na sześć kategorii:

 

  • wizualizacja – interakcja z przestrzenią, zmysłami, koncepcjami o charakterze fizycznym i nowymi pojęciami (75% dyslektyków posiada ponadprzeciętne zdolności wizualizacyjne);

 

  • wyobraźnia – tworzenie oryginalnych dzieł lub nadawanie pomysłom nowego wyrazu (84% dyslektyków wykazuje ponadprzeciętne umiejętności w zakresie wyobraźni);

 

  • komunikacja – tworzenie i przekazywanie jasnych i interesujących komunikatów (71% dyslektyków ma ponadprzeciętne umiejętności komunikacyjne);

 

  • rozumowanie – rozumienie wzorów, ocenianie możliwości i podejmowanie decyzji (84% dyslektyków odznacza się ponadprzeciętną zdolnością rozumowania);

 

  • łączenie – rozumienie siebie, budowanie kontaktów, empatia i wywieranie wpływu na innych (80% dyslektyków charakteryzuje się ponadprzeciętną zdolnością do nawiązania kontaktu);

 

  • eksplorowanie – ciekawość i ciągłe oraz bezustanne eksplorowanie pomysłów (84% dyslektyków dysponuje ponadprzeciętnymi umiejętnościami w zakresie eksplorowania).

 

EY połączył umiejętności myślenia dyslektycznego opracowane przez Made By Dyslexia z podstawowymi umiejętnościami niezbędnymi w aktywności zawodowej, opracowanymi przez Światowe Forum Ekonomiczne w roku 2016 i wyznaczył liczbę połączeń między każdą umiejętnością z pozytywnym skojarzeniem. W ten sposób skojarzono umiejętności dyslektyczne z podstawowymi umiejętnościami związanymi z pracą na poziomie indywidualnym.

 

Tak więc nauczyciele wraz z rodzicami (i coraz bardziej pracodawcami) mają do odegrania ważną rolę w uwolnieniu potencjału około 700 milionów osób na całym świecie – uważanych za „cierpiących na dysleksję”.

 

Jeżeli tym wpisem zaciekawiłem Ciebie drogi czytelniku to zapraszam do następnych wpisów z serii „Patrzeć szerzej…”.

 

Bibliografia:

https://dictionary.com

https://fenews.co.uk

https://madebydyslexia.org

Pozostań w kontakcie

 

Nie przegap najnowszych aktualizacji, artykułów. Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać wartościowe treści bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej.

Subskrybuj newsletter

Since 2008